„Bunionette” dotyczy piątego palca stopy i stanowi odpowiednik palucha koślawego (deformacja lustrzana). Wystająca po bocznej stronie przodostopia „kostka” często sprawia problemy nie mniejsze niż haluks – nadmierne rogowacenie skóry, ból i trudność w doborze wygodnego obuwia. Problem występuje przeważnie u osób nadmiernie obciążających zewnętrzną krawędź stopy i użytkujących buty z wąskimi czubkami.

Bunionette

Deformacja narasta stopniowo. W początkowym stadium widoczne jest powiększenie wyniosłości głowy piątej kości śródstopia i przyśrodkowe odchylenie piątego palca. Wraz z progresją zniekształcenia dochodzi do zwiększenia kąta pomiędzy czwartą a piątą kością śródstopia, a przodostopie ulega poszerzeniu. Jeśli bunionette towarzyszy haluks, deformacja przodostopia określana jest mianem splayfoot (z ang. szeroka stopa płaska).

Leczenie zachowawcze bunionette

Leczenie zachowawcze jest zarezerwowane dla małego stopnia deformacji i polega głównie na modyfikacji noszonego obuwia – zalecane jest obuwie skórzane z szerokimi czubkami, by zmniejszyć nacisk i dośrodkową kompresję małego palca.

Leczenie operacyjne bunionette

Zakres zabiegu chirurgicznego zależy od stopnia deformacji i może obejmować:

  • resekcję wyniosłości bocznej (stopień lekki),
  • osteotomia typu chevron – dośrodkowe przesunięcie głowy piątej kości śródstopia (stopień umiarkowany),
  • osteotomia trzonu piątej kości śródstopia z dośrodkowych przesunięciem i resekcją wyniosłości bocznej.

 

Warto przeczytać: