Jak znaleźć dobrego ortopedę lub chirurga ortopedę, który prawidłowo zdiagnozuje i poprowadzi leczenie bądź wykona zabieg operacyjny w obrębie stopy i stawu skokowego? Ten temat przerabiałam dosyć długo, kiedy jako fizjoterapeutka szukałam ortopedy, do którego mogłabym spokojnie wysłać swoich pacjentów. Poniżej wnioski 😊
W Krakowie przyjmuje wielu ortopedów – większość zajmuje się globalnie ortopedią narządu ruchu i wynika to najczęściej ze sposobu organizacji miejsca pracy. Ortopedzi pracujący w państwowych szpitalach muszą być odpowiednio przygotowani na przyjęcie pacjenta z różnymi problemami właściwie każdej części ciała (ręki, łokcia, barku, kręgosłupa, biodra, kolana i stopy). Na początku drogi zawodowej jest to jak najbardziej normalne. W późniejszym okresie lekarze zwykle starają się wybrać obszar, który najbardziej ich interesuje. Polski system zdrowia niejednokrotnie nie sprzyja rozwojowi w konkretnej dziedzinie, więc tak naprawdę wiele zależy od samego ortopedy jako człowieka – jego chęci rozwoju oraz zdobywania wiedzy i doświadczenia na własną rękę. Istnieją niestety czynniki zewnętrzne, na które nie ma się wpływu – ograniczenia finansowe, sztywność środowiska pracy, niedostateczne znajomości i układy (…jak w każdym zawodzie).
Specjalista od stopy najlepszym wyborem
Jeśli uda nam się znaleźć w naszym mieście, np. Krakowie, lekarza specjalizującego się w ortopedii stopy, mamy spore szczęście. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie?
Konsultacja ortopedyczna – stopa i staw skokowy
Stopa i staw skokowy stanowią bardzo skomplikowaną strukturę. Stopy dźwigają cały ciężar ciała, a ich ustawienie może wpływać na wyższe piętra układu ruchu i odwrotnie. Utrzymujący się ból stopy utrudnia chodzenie, a ponadto może prowadzić do przeciążeń kolana, biodra, kręgosłupa i niekończących się problemów z postawą ciała.
Na wizycie prywatnej diagnostyka bólu stopy nie powinna polegać jedynie na szybkim spojrzeniu na stopę. Mnogość i bliskość położenia drobnych struktur oraz funkcja lokomocyjna stopy wymagają większej uwagi przy badaniu. Dobry ortopeda chętnie oceni chód pacjenta, sprawdzi zakres ruchomości w stawach, wykona określone testy. Niektóre schorzenia i urazy można rozpoznać już na podstawie badania klinicznego, a inne wymagają uzupełnienia diagnostyką obrazową. Doświadczony ortopeda wie, w jakich stanach potrzebne jest wykonanie badania USG stopy, a kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny.
Operacje stopy
Właściwa kwalifikacja do zabiegu, wybór metody operacyjnej oraz wykonanie techniczne jest kluczowe dla powodzenia operacji stopy. Wąska specjalizacja w zakresie chirurgii stopy jest tutaj ogromnym plusem. Jeśli jeden ortopeda wykonuje w miesiącu 16 operacji stopy, a drugi 3, to wiadomo, że bardziej biegły w technikach będzie ten pierwszy.
Ortopeda od stopy i stawu skokowego – na co zwrócić uwagę?
Operacje stopy – prywatnie czy na NFZ?
Minusem zabiegów refundowanych jest długi czas oczekiwania oraz niższy standard opieki pooperacyjnej. Ortopeda ma też zwykle bardzo niewiele czasu na kontakt z pacjentem przed i po zabiegu. Jeśli mamy możliwość wyboru miejsca, bardziej komfortowo przebrniemy przez zabieg komercyjny.
Z drugiej strony, warto podkreślić, że to osoba chirurga pozostaje najważniejsza. Efekty operacji zależą w 80% od kompetencji i umiejętności technicznych operatora. Podstawą jest CZŁOWIEK. Nawet najpiękniejsze centrum medyczne z dobrym marketingiem i bogato wyposażoną salą operacyjną nic nam nie da, jeśli operator nie będzie pewien tego, co robi. Doświadczenie chirurga jest niezastąpione w sytuacji, kiedy konieczna będzie modyfikacja techniki lub dojdzie do komplikacji niezależnie wpisanych w ryzyko każdego zabiegu operacyjnego.
Kompetencje ortopedy
O wysokich kompetencjach ortopedy od stopy i stawu skokowego mogą świadczyć:
• stały kontakt z problematyką schorzeń i urazów stopy,
• ukończone zagraniczne staże, szkolenia i kursy,
• regularnie wykonywane zabiegi operacyjne w dziedzinie chirurgii stopy,
• umiejętność współpracy z innymi grupami zawodowymi – fizjoterapeutami, pielęgniarkami, podologami,
• polecenia uzyskane drogą bezpośrednią od zadowolonych pacjentów (sam marketing internetowy często bywa zwodniczy),
• prowadzona działalność naukowa (choć nie zawsze ma to znaczenie).
Jako fizjoterapeutka miałam okazję współpracować z wieloma ortopedami w Krakowie i obserwować efekty ich pracy. Osobiście uważam, że duże znaczenie ma również szacunek do Pacjenta oraz intencje, dla których ortopeda podjął się takiej pracy.
W tym wszystkim pamiętajmy, że są to tylko ludzie, często przemęczeni pracą, którzy mogą mieć „gorszy dzień”. Gdy coś nas niepokoi, warto jeszcze raz na spokojnie zadać pytanie lub upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy przekazane informacje. Tu przecież chodzi o nasze zdrowie i to od nas zależy, w czyje ręce je oddamy.