Wielu pacjentów martwi się czy haluksy po operacji mogą nawrócić. To czy haluksy odrastają czy udaje się skorygować trwale koślawość palucha zależy w głównej mierze od wyboru odpowiedniej metody zabiegu oraz umiejętności technicznych chirurga ortopedy. Wiele zależy także od twojego postępowania we wczesnym okresie po operacji.

Nawrót haluksa po zabiegu – czy to możliwe?

Paluch koślawy może nawrócić po źle zaplanowanym lub nieprawidłowo wykonanym zabiegi operacyjnym. Celem zabiegu jest przeprowadzenie procedur mających na celu niwelację przyczyn powodujących powstawanie haluksów. Jednym z zabiegów uważanych za nieskuteczne jest procedura wykonywana jedynie na tkankach miękkich, która polega jedynie na uwolnieniu przykurczonej torebki stawowej czy ścięgna mięśnia przywodziciela palucha. Podobnie nieskuteczna jest sama bunionektomia czyli ścięcie wyniosłości haluksa. Zabieg taki nie powoduje korekcji w ustawieniu kości śródstopia ani nie wpływa na przyczynę rozwoju palucha koślawego. W związku z tym haluks pogłębia się jeszcze bardziej z czasem po zabiegu. Haluks tak naprawdę „nie odrasta” ale jego deformacja wchodzi w kolejne stadium zaawansowania.

Które zabiegi operacji haluksa są skuteczne?

Skuteczne zabiegi operacji palucha koślawego to zabiegi dobrze dobrane do rodzaju deformacji. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka, tj, ocena zdjęć rentgenowskich wykonywanych na stojąco oraz badanie manualne stopy, ocena zakresu ruchomości w stawach itd. Obecnie wyróżnia się około 100 metod zabiegów operacyjnych haluksów, spośród których przynajmniej kilkanaście powinno się brać pod uwagę przy planowaniu operacji.

Jeśli osoba posiada jednocześnie koślawość pięt lub płakostopie podłużne i może to negatywnie wpływać na haluksa, lekarz może rozważyć jednoczesną korekcję tych wad.

Jakie są najczęstsze przyczyny odrastania haluksów po operacji?

Zła kwalifikacja do zabiegu

Jeśli lekarz pobieżnie ocenia RTG palucha koślawego, nie bada stopy i od razu proponuje jedną metodę, którą zawsze operuje, powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Stopa każdego pacjenta jest inna, dlatego jedna metoda nie zawsze będzie dobra dla każdego rodzaju haluksa. Niektóre metody operacji nadają się jedynie dla łagodnych postaci haluksów i będą niewystarczające dla bardziej zaawansowanych deformacji. Jeśli przyczyną haluksa jest niestabilność I promienia, to bez zastosowania metody Lapidusa ryzyko nawrotu haluksa jest wysokie. W przypadku gdy staw palucha jest objęty zaawansowanym zwyrodnieniem należy rozważyć wykonanie artrodezy, gdyż każda inna metoda nie pozwoli na trwałe pozbycie się bólu. Może paluch ze zwyrodnieniem będzie prosty, ale będzie dalej bolał.

Małe doświadczenie ortopedy w operacjach haluksów

Jeśli planujesz oddać swoją stopę lekarzowi, który operuje wszystkie części ciała, od barku, przez łokieć, kolano aż po stopę, miej świadomość, że nie ma pewności, że zrobi to dostatecznie dobrze. Uważaj także na ortopedów, którzy lubią ryzyko i dla podwyższenia swojego ego chcą jako pierwsi w kraju testować zabiegi uważane za nowoczesne i „najlepsze”. Oczywiście nie ma nic złego w rozwijaniu nowych technik operacyjnych, pod warunkiem, że metoda ta będzie dobra dla Twojej stopy, a nie wyłącznie dla sławy pana doktora. Zawsze pytaj, dlaczego rozwinęły się u Ciebie haluksy, jakie są dostępne metody ich leczenia, jakie są zalety każdej z nich i dlaczego metoda proponowana przez ortopedę ma być najlepsza. Jeśli usłyszysz logiczne uzasadnienie, nie obawiaj się i zaufaj lekarzowi. Wstrzymaj się jednak przed decyzją o operacji u tego specjalisty, jeśli lekarz zbywa cię, zmienia temat lub uważa zadane pytanie za mało istotne.

Błędy popełniane przez pacjenta w okresie rekonwalescencji

Zbyt wczesne obciążanie stopy przed uzyskaniem zrostu kostnego może spowodować przemieszczenie się odłamów kości i destabilizację uzyskanej korekcji. Najbardziej istotne są pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. Noś dobrze dobrany but pooperacyjny, który nie będzie uciskał palucha i koślawił go. Jeśli nakazano Ci podtrzymywanie opatrunku stabilizującego, nie zdejmuj go bez uzasadnienia.

Noszenie niezdrowego obuwia a nawrót haluksów

Nawet dobrze zoperowany paluch może ulec skoślawieniu po kilku latach, jeśli będziesz często nosić buty na wysokim obcasie, balerinki i obuwie ze zwężanymi czubkami. Regularne ściskanie palca spowoduje jego mechaniczne skoślawienie, jeśli nie w stawie śródstopno-paliczkowym, to w stawie międzypaliczkowym (bliżej opuszki palucha). Na ten czynnik wpływ ma sam pacjent.

Nie zmarnuj wyników dobrze przeprowadzonej operacji. Jeśli zabieg został dobrze zaplanowany i wykonany i jednocześnie będziesz dbać o stopę, haluks nie ma szans powrócić.

Kategorie: Operacje