Operacja haluksów metodą MICA to nowoczesny zabieg pozwalający uzyskać trwałą korekcję deformacji przy minimalnych bliznach skóry i szybkiej rekonwalescencji. Metodą MICA operowane są haluksy w stopniu łagodnym i średniozaawansowanym. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz ortopeda na podstawie zgłaszanych objawów oraz oceny zdjęć radiologicznych stopy. Efekty korekcji palucha koślawego metodą MICA są bardzo dobre pod warunkiem odpowiedniego doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

Operacja haluksów metodą MICA – dlaczego warto?

  • Mniejsze naruszenie skóry, tkanki podskórnej podczas zabiegu – niższy stopień bólu stopy po operacji,
  • Minimalne nacięcia skóry – rana bardzo szybko się goi, a blizny są mało widoczne,
  • Metodą MICA mogą być operowane haluksy w stopniu średniozaawansowanym, które do tej pory wymagały przeprowadzenia zabiegu na otwarto.

Jak wygląda operacja haluksów metodą MICA?

Ortopeda przeprowadza operację haluksów za pomocą specjalnych miniaturowych narzędzi. Narzędzia te wprowadzane są w okolicę I kości śródstopia przez małe nacięcia w skórze o wymiarach do kilku milimetrów. Podczas zabiegu lekarz kontroluje ustawienie narzędzi i kości na ekranie monitora wyświetlającego obraz RTG operowanej stopy. Przecinana jest I kość śródstopia oraz paliczek bliższy palucha.

Kości stabilizowane są tytanowymi śrubkami. Tytanowe śruby w stopie pozwalają wykonywać rezonans magnetyczny w późniejszym okresie czasu.

Jak długo trwa zabieg korekcji palucha koślawego MICA?

Operacja haluksa metodą MICA trwa około 30 minut.

Zabieg może trwać dłużej, jeśli operacja uwzględnia także korekcję pozostałych problemów w obrębie stopy, np.

  • korekcja płaskostopia poprzecznego metodą DMMO lub osteotomią Weila,
  • korekcję bunionette i podwijającego się najmniejszego palca u stopy,
  • korekcja płaskotopia podłużnego, koślawości pięty – określone osteotomie stopy.

Kiedy można prowadzić samochód po operacji haluksa?

Prowadzenie auta zalecane jest po uzyskaniu zrostu kostnego w miejscu osteotomii. Jest to z reguły 6 tydzień po zabiegu.

Kiedy można zacząć biegać po korekcji palucha koślawego?

Bieganie jest dozwolone od 3-4 miesiąca po zabiegu. Warunkiem rozpoczęcia biegania lub uprawiania sportów kontaktowych jest bezbolesne wspięcie na palce oraz dobra tolerancja szybszego marszu na dłuższym dystansie, np. 5-6 km.

MICA - operacja małoinwazyjna na haluksy
Kategorie: Operacje