Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym można samodzielnie zadbać o prawidłową długość i napięcie mięśnia trójgłowego łydki 🙂  Odpowiedź na pytanie, dlaczego jest to tak ważne dla Twoich stóp znajdziesz tutaj

1.  Anatomia

Mięsień trójgłowy łydki składa się z:.
m. brzuchatego – przyczepy początkowe znajdują się na tylnej powierzchni nasady dalszej kości udowej. Jest to mięsień dwustawowy – oprócz zginania podeszwowego stopy jest odpowiedzialny również za zginanie st. kolanowego,
m. płaszczkowatego – przyczepy początkowe znajdują się na tylnej powierzchni kości podudzia, Jest to mięsień jednostawowy – zgina staw skokowy,
Powyższe części łączą się w jedno wspólne ścięgno Achillesa przyczepiające się na guzie piętowym. 

2. Ćwiczenia rozciągające mięsień trójgłowy łydki

Ćwiczenia rozciągające m. trójgłowego powinny być poprzedzone „rozgrzaniem” mięśnia, zalecany jest trucht w miejscu, wspięcia na palce (ok. 5-10min.).

Uwaga! Zanim wprowadzimy mięsień w stan wydłużenia, aktywizujemy tzw. „krótką stopę”, by zabezpieczyć stopę przed kompensacyjnym ruchem nadmiernej pronacji. Jest to szczególne istotne dla osób z płaskostopiem podłużnym. 

a) Rozciąganie mięśnia brzuchatego łydki – rozciągamy przy kolanie wyprostowanym.
Stajemy przodem do ściany. lewa noga w zakroku, prosta w kolanie, stopa na podłożu lub umieszczona na deseczce ustawionej pod katem. Stopa skierowana palcami w przód. Zaktywizuj „krótką stopę”, a następnie powoli przesuwaj biodra w przód, do momentu aż poczujesz rozciąganie z tyłu łydki. Wytrzymaj ok 2 minuty. Utrzymuj cały czas krótką stopę, nie odrywaj pięty od podłoża, nie skręcaj bioder.

b) Rozciaganie mięśnia płaszczkowatego – noga w wykroku, rozciągamy przy ugiętym kolanie.

3. Rolowanie mięśnia trójgłowego

Podpór tyłem, roller/ butelka z wodą umiejscowiona pod łydką, druga noga skrzyżowana na masowanej. Masujemy powoli – centymetr po centymetrze, przez ok. 2 minuty jedną łydkę. Opracowujemy brzusiec mięśnia, nie schodzimy zbyt nisko na ścięgno Achillesa.

Rolowanie mięśnia trójgłowego łydki

4. M. trójgłowy łydki wchodzi w skład taśmy powierzchownej tylnej, dlatego powinniśmy zadbać równocześnie o dobrą kondycję całej taśmy:

  • Pies z głową w dół

Zacznij od klęku podpartego. Oderwij kolana od podłogi, stopniowo prostuj kolana i kieruj biodra do góry i do tyłu. Ramiona i tułów w jednej linii. Stopniowo prostuj kolana, staraj się zachować neutralne ustawienie miednicy (unikaj tyłopochylenia miednicy/zaokrąglenia odc. lędźwiowego). Pięty skierowane lekko do wewnątrz. Spróbuj powoli zbliżyć pięty do podłoża. Następnie wykonaj wspięcie na palce – biodra unoszą się pionowo w górę, klatka piersiowa nie może przesunąć się do przodu. Przyklej ponownie pięty do podłoża.

Pies z głową w dół -> Pies z głową w dół ze wspięciem na palce

  • Auto-mobilizacja taśmy powierzchownej tylnej – przesuwanie taśmy powięziowej w dół

Leżenie tyłem na macie antypoślizgowej, stopy oparte o ścianę, powoli odpychaj się stopami od ściany, by poczuć lekkie „przesuwanie skóry” na plecach od głowy w kierunku bioder. Wyczuj napięcie wstępne skóry, utrzymaj z ok. 1-2 min. Jeśli chcesz, możesz lekko zwiększyć siłę odpychania od stóp – utrzymaj ponownie 1-2 min. Powtórz jeszcze dwa razy.

„Automobilizacja” taśmy powierzchownej tylnej

  • Automasaż rozcięgna podeszwowego

Powoli masuj stopę piłką tenisową przez ok. 2-3 minuty – opracowuj podeszwę między przodostopiem a piętą. Zatrzymaj się w miejscach nadmiernie napiętych i bolesnych, stopniuj siłę nacisku, masuj z coraz większą siłą, ale z wyczuciem.

Automasaż rozcięgna podeszwowego

Możesz również udać się do fizjoterapeuty, który uzupełni terapię o techniki terapii manualnej, zastosuje taping i/lub nauczy Cię dodatkowych ćwiczeń

Przeczytaj także: Operacja haluksów – metoda małoinwazyjna MICA